Göktürkler Slayt İndir

Tarih Slaytları kategorisine 26 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi, 187 defa okundu

Göktürkler slayt gösterisi olarak hazırlanan bu güzel slayt ile Göktürkler hakkında güzel bilgiler öğrenebilirsiniz.

Orta Asya bozkırlarında Avarlar ve Akhunlar ile yapılan savaşlar sonucunda, Türk adıyla geçen ilk Kağanlık olan Göktürk (Kök Türk)devleti 6. yy ortalarında kuruldu. Ötüken merkezli bu devlet Doğuda Bumin Kağan, batıda ise İstemi Yagbu önderliğinde Çin’in doğusundan, Sassani İmparatorluğu’nun batısına kadar tüm Orta Asya’ya egemen oldu. 582 yılında Doğu ve Batı kağanlıkları arasındaki bağ koptu. Ardından önce Batı, sonra Doğu Kök Türkler Çin egemenliğine girdi.

10 yıl sonra Kutluğ (İlteriş) Kağan önderliğinde 2. bir Kök Türk devleti kuruldu. Vezir Tonyukuk döneminde eski gücüne ulaşan Türkler, Bumin Kağan (716-734) ve kardeşi Kültigin’in ölümünden sonra, yönetim sistemindeki eksiklik nedeni ile yeniden parçalandı. Yine bir Türk kavmi olan Uygular tarafından 744 yılında Ötüken’den çıkarıldı.  Böylece Orta Asya’ya 200 yıl egemen olan Göktürk dönemi sona ermiş oldu.

Tarih sahnesinde Türk adıyla kurulan ilk devlet olan Göktürkler ile ilgili geniş kapsamlı bilgilerin yer aldığı Göktürkler ppt dosyasını sitemizden indirebilirsiniz.

SLAYT İNDİR : indir

Etiketler : , , ,

Yorum Yaz